| Processor | Octa Core, (4 x A73 @ 2 GHz / 4 x A53 @ 2 GHz) Processor | |
|---|---|---|
| Display | 11.6 inch HD anti-glare touchscreen IPS panel with up to 250 nits brightness, non-touch, 16:9 aspect ratio Display | |
| Graphics Card | ARM Mali G72 MP3 | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB LPDDR4x RAM | |
| Memory | 32GB 64GB eMMC 5.1 SSD | |
| Battery | 42Wh Li-Polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo IdeaPad Flex 3 Chromebook 2021 |
|---|---|
| Model | IdeaPad Flex 3 Chromebook 2021 |
| Price | Tk 28,131 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 802.11 ac Wi-Fi (2 x 2) |
|---|
| Display Type | HD anti-glare touchscreen IPS panel with up to 250 nits brightness, non-touch Display |
|---|---|
| Display Size | 11.6 inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | Yes |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 285 x 202 x 18.5 mm (11.22 x 7.95 x 0.73 inches) |
|---|---|
| Body Weight | 1.2 kg |
| Body Color | Abyss blue |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | Octa Core, (4 x A73 @ 2 GHz / 4 x A53 @ 2 GHz) Processor |
| Ram | 4 GB LPDDR4x 1866Mhz |
|---|---|
| SSD Capacity | 32 GB / 64 GB eMMC 5.1 SSD |
| Graphics Memory | ARM Mali G72 MP3 |
| Battery Type | Li-Polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 42Wh Li-Polymer battery |
| Battery Backup | 4 hrs to 5 hrs |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
really nice
Display: 14.1 Inch Matte LCD Display
Processor: AMD A9-9425 processor
RAM: 4GB DDR4 RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core m3-6Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 27Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Gemini Lake N41000 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion 6000 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 8GB DDR4 2400Mhz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 6500mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollolake Celeron N3450 4-Core Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer 7.6V Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.6 Inches 3K IPS Display
Processor: Intel Core M3-7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: 5000 Mah Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Gemini Lake N4100 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inches Display
Processor: Intel Apollo Lake J3355 2-Core Processor
RAM: 6GB LPDDR3 1866Mhz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 5000mAH Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →Display: 10.2 Inches IPS Display
Processor: Quad-core 1.9 GHz CPU Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Android 6.0.1
Battery: Non-removable Li-Po 9240 mAh Battery
Warranty: 1Year warrenty
View Details →